Puhkealad

Prindi

Loojuv Uljaste

Uljaste järv ja oos

Virumaa järvekaunitar on Sondast edela poole jääv looduskaitsealune Uljaste järv pindalaga 63 hektarit. Järv asub Sonda alevikust 3,5 kilomeetrit lääne pool. Uljaste järve suurim sügavus on 6,4 m ja keskmine sügavus 2,2 m. Järve kõrgus merepinnast on 66,8 m. Pikkus loode-kagu suunas on 1270 m ning suurim laius 750 m. Kaldajoone pikkus 3700 m. Järve piirab põhja-, ida- ja lõunakaares Uljaste oos, loodes ja läänes aga üksikute männijässakatega kaetud raba.
Uljaste oos on 18,5 m kõrgune, järskude nõlvade ning metsaga kaetud seljandik, mis idaosas loodusliku tammina takistab järve tühjaksvoolamist, kuna idapoolne tasandik asub järvepinnast 5 m madalamal. Vallseljaku juures on järve kaldad järsud ja liivased, mujal piirab järve aga turbane rabakallas. Uljaste on umbjärv, mida toidavad tema põhjas olevad allikad.
Uljaste on meeldivaks puhkepaigaks ümbruskonna elanikele.

Vaata Uljastet tutvustavat video (AVI, 176MB; autor Veiko Vaarikmäe)

 

Viru Keemia Grupp AS, Sonda valla ja Eesti Maaülikooli Põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Limnoloogiakeskuse koostöölepingu 143-2 ULJASTE JÄRVE KALAKOOSLUSE PARANDAMINE I etapi - 2012.a. aruanne (järve teadusuuringud ja kalade katsepüügid)